halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

Halılarımızı lekelerden korumaya çalışsak da her zaman başarılı olamayız. Bu lekelerden en zor olanı ise sakız lekeleridir. Peki halıdaki sakız lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

HALIDAKI SAKIZ LEKESİ

Halılarımızın temizliği ve hijyenine oldukça dikkat ederiz. Ancak istenmeyen kazalar bizler içindir ve bu kazalar sonucu zorlu lekelerle mücadele etmek zorunda kalabiliriz. Ancak bu lekeler arasında bizi en çok zorlayacağına inandığımız sakız lekeleridir. Halının lifleri arasına yerleşir ve onları oradan sökmek oldukça zordur. Aslında evde uygulayacağınız basit yöntem ve kullanacağınız malzemeler ile bu izleri çıkarmak oldukça basittir. Doğru yöntemleri uygulamak burada çok önemlidir. Bilinçsizce yapılacak bir müdahale sonucu lekeler içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Bu lekeleri çıkarmak için kesinlikle ovma ve fırçalama işlemi yapmamalısınız. Bu lekenin lifler arasında daha da yerleşmesine sebep olacaktır. Doğru malzemeleri kullanarak bu izleri tamamen yok edebilirsiniz.

Peki sakız lekesi halıdan nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. Bu lekeleri çıkarmak için evdeki basit malzemeleri kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak kurumuş olanlarını çıkarmanız biraz daha vaktinizi alacaktır. Bu nedenle lekeye bekletmeden müdahale etmeniz çok önemlidir. Halının liflerinden bu lekeleri çıkarmak için yağlar size yardımcı olacaktır.

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

HALIDAKİ SAKIZI ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Yapacağınız yanlış bir müdahale halının liflerinin zarar görmesine veya izlerin tamamen çıkmamasına neden olabilir. Halıya müdahale ederken kesinlikle fırçalamaktan kaçının. Bez ve sabun ile müdahale etmenizde yarar değil zarar sağlar. Peki halıya yapışan sakız nasıl çıkar? İşte yöntemleri…

Sakız gibi yapışkan dokulu malzemeleri yüzeylerden çıkarmanın en etkili yöntemi yağlarla müdahale etmektir. Yağ molekülleri bu maddenin yapışkanlık özelliğini kaybetmesini sağlar.

Bu izleri halınızdan çıkarmak için uygulayacağınız ilk işlem sakızın donmasını sağlamak olmalıdır. Bu işlem için buz parçalarından yardım alabilirsiniz. Buz sakızı donduracak ve küçük bir kazıma işlemiyle büyük ölçüde yüzeyden çıkarılmasını sağlayacaktır. Kazıma işlemi için liflere zarar vermeyecek metal bir bıçak kullanmanız yeterli olacaktır. Lekeyi bastırmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bir çözeltiyle müdahale etmeden önce mümkün olduğunca fazla kısmını yüzeyden uzaklaştırmaya dikkat edin. Lekenin fazlalığını kaldırmak için bir diğer yöntem de saç kurutma makinesidir. Halının liflerini yakmayacak bir ısıda leke üzerine tutmanız işe yarayacaktır.

WD-40

Kalan izlerin üzerine WD-40 püskürtebilirsiniz. Bu lekenin kalan izlerini halı liflerinden ayırmak için doğru bir yöntem olacaktır. Leke üzerinde bir süre bekletin ve ardından hafif hareketlerle fırçalayın. Bu işlem için diş fırçası tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi bu izleri yok etmede en etkili yollardan biridir. Yağlı dokusuyla lifleri üzerindeki yapışkan dokuyu kaldıracaktır. İzler üzerine uygulayın ve ardından yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalayın. İzler tamamen yok olana kadar uygulayabilirsiniz.

YAĞLI MERHEM

Yağlı merhemler bu izleri çıkarmada etkilidir. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu ürünlerle sakız lekesi zorlu bir leke olamaktan çıkacaktır. Dondurma ve kaldırma işleminin ardından kalan izler üzerine uygulayın ve sıyırarak lekelerin kalıntılarını temizleyin.

OKALİPTÜS YAĞI

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

 

Bitkisel yağlardan olan okaliptüs yağı ile bu izleri kolayca çıkarabilirsiniz. Leke üzerine uygulayın ve yumuşadığında sıyırarak çıkarın. Bu işlemi zeytin yağı veya gaz yağı ile de yapabilirsiniz.

Halıdaki sakız lekelerini çıkarmak zor olabilir, ancak doğru teknikler ve malzemelerle bu mümkündür. İşte sakız lekelerini halıdan çıkarmak için kullanabileceğiniz yöntemler:

1. Dondurma Yöntemi

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

halidaki-sakiz-lekelerini-cikarma-yöntemleri

Gerekli Malzemeler:

 • Buz küpleri veya dondurucu spreyi
 • Plastik torba
 • Kaşık veya spatula

Adımlar:

 1. Buz küplerini plastik bir torbaya koyun ve sakızın üzerine yerleştirin. Alternatif olarak, dondurucu sprey kullanabilirsiniz.
 2. Sakız sertleşene kadar bekleyin.
 3. Sakız sertleştikten sonra kaşık veya spatula ile dikkatlice kazıyın.

2. Sıcak Su ve Sabun Yöntemi

Gerekli Malzemeler:

 • Sıcak su
 • Sıvı bulaşık deterjanı
 • Temiz beyaz bez

Adımlar:

 1. Bir kaba sıcak su doldurun ve içine bir miktar sıvı bulaşık deterjanı ekleyin.
 2. Temiz beyaz bezi bu karışıma batırın ve fazla suyu sıkarak bezin nemli kalmasını sağlayın.
 3. Sakız lekesini yavaşça ovun, sakızın çözülüp halıdan çıkmasını sağlayın.

3. Sirke ve Limon Suyu Yöntemi

Gerekli Malzemeler:

 • Beyaz sirke
 • Limon suyu
 • Temiz beyaz bez

Adımlar:

 1. Eşit miktarda beyaz sirke ve limon suyunu karıştırın.
 2. Temiz beyaz bezi bu karışıma batırın ve sakızın üzerine uygulayın.
 3. Sakızın yumuşamasını bekleyin ve ardından dikkatlice kazıyın.

4. Halı Temizleyici ve Alkollü Bez Yöntemi

Gerekli Malzemeler:

 • Halı temizleyici
 • İzopropil alkol (alkol)
 • Temiz beyaz bez

Adımlar:

 1. Halı temizleyiciyi sakızın üzerine uygulayın ve birkaç dakika bekleyin.
 2. Temiz beyaz bezi izopropil alkole batırın ve sakızın üzerine uygulayın.
 3. Sakızı yavaşça ovun ve çıkana kadar devam edin.

5. Ticari Sakız Çıkarıcılar

Gerekli Malzemeler:

 • Ticari sakız çıkarıcı ürün

Adımlar:

 1. Ürünün üzerindeki talimatlara uygun olarak sakız çıkarıcıyı sakızın üzerine uygulayın.
 2. Ürünün etki etmesi için belirtilen süre boyunca bekleyin.
 3. Sakızı dikkatlice kazıyın ve halıyı temiz bir bezle silin.
Değerlendirme
Kategoriler: Blog

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara!
× WhatsApp